doxagon logo slogan

Yedeklemede felaket senaryolarına hazırlık

Bir veri ihlali durumunda yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma süreçlerinizin yeterli ve uygulanabilir olduğundan gerçekten emin değilseniz bu size çok şey kaybettirebilir. Çoğu zaman veri yedekleme ve kurtarma prosedürlerinin yeterli ve test edilmiş olduğundan emin olmak için adımlar atılmamasının nedeni, sadece “bu bizim başımıza gelmez” tutumudur. Gerçek şu ki, başınıza her an gelebilir.

 

1. Siber suç

 

Çoğu veri ihlalinin (%48) kötü niyetli veya suç teşkil eden bir saldırının sonucu olmaktadır. . Çünkü siber saldırıların başlatılması çok daha kolaydır ve küçük şirketler güvenlik karmaşıklıklarında oldukça geride kalırlar. Veri yedekleme sürecinizdeki kesinlik, siber suç olaylarına müdahale etmenize ve bu olaylardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

2. İçeriden Tehditler

 

Kötü niyetli saldırıların neden olduğu veri ihlallerinin %48’i, hassas bilgilerin çalışanlar tarafından kasıtlı olarak şifrelenmesi, silinmesi, çalınması veya bozulmasıdır.Veri vandalizmi, özellikle kuruluşunuzdaki bilgilere erişim yüksek düzeyde kontrol altında değilse ve hoşnutsuz bir çalışan işinizi sekteye uğratmak için ne yapması gerektiğini biliyorsa, gerçek bir tehdit olabilir. Doğru veri yedekleme, tüm zarar verme girişimlerini engellemeyebilir, ancak verilerinizin kurtarılıp geri yüklenebilmesini sağlayarak hasarın azaltılmasını sağlayabilir.

 

3. Donanım Arızası

 

Sabit sürücülerinizi, sunucularınızı, masaüstü bilgisayarlarınızı ve diğer cihazlarınızı düzenli aralıklarla yeniliyorsanız, bir donanım arızası yaşama riskinizi kesinlikle azaltacaksınız. Ancak ne yazık ki bazen açıklanamayan durumlar yaşanabiliyor. Verilerinizin yedeklendiğinden emin olduğunuzda, bir şeyin aniden durması durumunda tüm veri tabanınızın çoğaltılabileceğinden ve erişilebilir olacağından emin olabilirsiniz.

 

4. Dosya Bozulması ve Yazılım Hatası

 

Yazılımlar da zaman zaman başarısız olur. Dosyalar ve veriler uyarı vermeden bozulabilir ve silinebilir. Veri ihlallerinin (bilginin riske atıldığı olaylar) %27’sinin yazılım veya donanımla ilgili olabilen sistem hatalarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Sebep ne olursa olsun, yeterli yedekleme ve kurtarma süreçleri işinizi tehlikelerden koruyabilir.

 

5. İnsan Hatası

 

Veri ihlallerinin %25’i insan hatasından kaynaklanıyor. Gerçek şu ki, insanlar yanlışlıkla kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamak, bilgisayarları düşürmek, bir mobil cihazı yanlış yere yerleştirmek veya kaydetmeyi amaçladığımız bir şeyi silmek gibi hatalar yapar. Verilerinizin yedeklendiğinden emin olduğunuzda bu hataların ciddi sorunlara dönüşmemesini sağlamış olursunuz.

 

6. Doğal Afetler ve Aşırı Hava Durumu

 

Yedeklemenin doğal nedenlerden dolayı verilerinize yönelik riskleri nasıl ele aldığından bahsetmek yerinde olur. Küçük işletmelerin büyük bir fırtınanın etkileri nedeniyle kapandığında günde ortalama 3.000 dolar kaybetme potansiyelleri bulunuyor. Bu olayların belirli konumlarda düzenli olması ve bunun sonucunda ortaya çıkan elektrik kesintileri, küçük sızıntılar ve maliyetli aksama süreleri yaratan diğer daha az ciddi sorunlar nedeniyle, verilerinizi yedeklediğinizden gerçekten emin olmalısınız.

 

Verilerinizin yedeklendiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

 

Bir veri felaketinin bir iş felaketine dönüşmemesi için kanıtlanmış bir yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma süreciyle beklenmedik durumlara hazır olabilirsiniz.

 

Kaynak: https://securityintelligence.com/ponemon-cost-of-a-data-breach-2018/

doxagon logo white

Doxagon Doküman Yönetim Sistemi
BIS Çözüm ve REISSWOLF Türkiye 
ortak girişimidir.

Doxagon

Bize Ulaşın

0850 242 06 75

info@doxagon.com

BIS Çözüm & REISWOLF Türkiye Ortak Girişimidir.

Doxagon © 2023 | Tüm Hakları Saklıdır